zdrowe podejście do technologii i marketingu w internecie
Wordpress, Joomla, Marketing, SEO - Zdrowy-Web.plMedia Polityka Social webACTA w Polsce, a działalność „hakerów” przy stronach rządowych (gov.pl)

ACTA w Polsce, a działalność „hakerów” przy stronach rządowych (gov.pl)

Cały internet huczy przed wprowadzanymi w USA nowymi aktami prawnymi SOPA & PIPA. Grupa Anonymous daje swój wyraz niezadowolenia DDoS-ując strony internetowe wytwórni muzycznych, organizacji walczących z piractwem oraz kilka stron rządowych.

Ogólne niezadowolenie i aktywność internautów w sprzeciwianiu się wobec tych ustaw przyniosła skutek. W ciągu 24h więcej kongresmenów było przeciwko tym ustawom, gdzie przed całą akcją większość była zwolennikami. Moim zdaniem nie należy otwierać szampana i świętować wolności w USA, bo jest to chwilowe odsunięcie problemu. Jak wiemy niedługo wybory prezydenckie w USA, a zapewne nikt przed tym biegiem nie będzie chciał sobie strzelić w stopę – w końcu będzie zależny od wielu internautów. Oczywiście co innego po wyborach – wtedy SOPA&PIPA ruszą ponownie pełną parą.

Swoją drogą to ustawy te nie zostały jeszcze wprowadzone a serwisy MegaUpload oraz MegaVideo zostały zamknięte bez procesu, a użytkownicy, którzy nawet gdy mieli swoje legalne pliki tam jako backup to je potracili.

Ale co z Polską?

Polsce grozi inna ustawa – ACTA. Jest to pokrewna ustawa wobec tych amerykańskich. Jak ona będzie działać? Co nam grozi i jakie mogą być konsekwencje opisuje świetnie poniższy film:

Jak widać ryzyko związane z tą ustawą jest spore. Tym bardziej, że polskie organy ścigania w ramach poprawiania statystyk mogą pokusić się o skupienie się na egzekwowaniu właśnie tego prawa, bo w końcu jest to dużo prostsze niż szukanie skradzionego samochodu.

Jak protesty wyglądają w Polsce?

Powstało kilka fanpagy na FB nawołujących do sprzeciwu, do działania. Co ciekawe jak na internetowy event cieszą się umiarkowaną popularnością: http://www.facebook.com/nieACTA ma na tę chwilę blisko 60k użytkowników – nie jest to mało, ale jednak dużo mniej niż osób, które to prawo obejmie.

Dziś, a właściwie wczoraj (21.01) miał miejsce domniemany atak na rządowe strony internetowe (sejm.gov.pl, men.gov.pl, premier.pl, prezydent.pl). Wg niebezpiecznika to nie były ataki DDoS – charakterystyczne dla Anonimowych. Z drugiej strony wg Onetu za atakami stoi właśnie grupa Anonimowych.

Mamy jakiś odzew internautów. Mamy działania Anonimowych.

Ale jakie będą skutki tego w Polsce?

Moim zdaniem zostanie odebrane to przez media nie jako protest, ale jako akt wandalizmu. Zostanie to przedstawione na równi z włamaniem do czyjegoś domu w imię walki o wolność, czyli paradoks, w który nie uwierzy społeczeństwo siedzące przed TV. Polskie społeczeństwo ma utarte schematy myślowe, gdzie słowo „haker” zawsze ma zabarwienie negatywne. Nie będzie społecznego poparcia dla walczących z ACTA, a jeśli tego nie będzie to rządzący z uśmiechem na twarzy wprowadzą te regulacje.

Jerzy Buzek na swoim profilu zakomunikował, że na początku lutego jest skłonny dyskutować z opinią publiczną na temat ACTA. Niestety, ale co to za dyskusja po wprowadzeniu prawa? W końcu głosowanie nad tą ustawą jest 26 stycznia, więc później jakiekolwiek rozmowy są zwyczajnie bezcelowe i są stratą czasu obydwu stron. To niestety przedstawia podejście rządzących, którzy nie chcą debaty.

Podsumowanie

Podejście polityków oraz zły PR związany z atakami na strony rządowe oraz korzyści z ACTA dla dziennikarzy nie wróżę niczego dobrego. Zostało jeszcze kilka dni. Jeszcze można działać – mówić znajomym, a oni swoim. Pisać maile do kancelarii premiera czy prezydenta.

Niestety, ale moim zdaniem może dojść do tego, że prawdziwa ostoja wolności słowa będzie, o ironio, w rosyjskiej bądź chińskiej części internetu. To ciekawe, że jeszcze 10 lat temu cały świat potępiał Chiny za cenzurę, a teraz ich naśladuje.

Miarka się przebrała i pani Barbara wprowadziła stan wojenny na terenie całego internetu:

Aktualizacja (22.01 ; 01:04)

Pozytywne zdziwienie.

Widać od początku, że telewidzowie wręcz spamują SMSami dotyczącymi ACTA (brawo dla Was!), ale właściwa akcja zaczyna się od 2:30 gdzie dzwoni „pan Dawid”, który rzeczowo i bez ‚oszołomstwa’ przedstawia problem jaki jest a ACTA, która wprowadzana jest tylnymi drzwiami do naszej rzeczywistości.

Aktualizacja 2:13


Małe wyjaśnienie sytuacji w TVN24. Głos rozsądku na antenie. Cieszy również, że prowadzący program nie krytykuje sprzeciwiających się internautów.

Aktualizacja 17:05

Długo nie trzeba było czekać na reakcję rządu amerykańskiego na akcję Anonimowych w USA. Przedstawili spot reklamowy w stacji CNN, według którego Amerykanie okradani są z miejsc z pracy a SOPA/PIPA może temu zaradzić. Ile w tym prawdy? Trudno ocenić, ale odnosi się mocne wrażenie propagandy tak wyśmiewanej z czasów ZSRR czy Korei Północnej. Tutaj ją mamy tylko w nowoczesnym stylu.

Tagged under: , , , , , , , ,

1 Comment

  1. Robson

    Po pewnym filmie ukazującym jak wprowadzali ustawy zdrowotne w USA i co komu one dały to odnośnie tego filmiku w CNN raczej nie wierze w niego zbytnio.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Fatal error: Call to undefined function cl_display_badge() in /home/users2/totas/public_html/zdrowy-web/wp-content/themes/Magazine/comments.php on line 64